x
Abyssinian Kedisinin Özellikleri Nelerdir?

Abyssinian Kedisinin Özellikleri Nelerdir?

07 Şubat 2022

Habeş kedisi olarak da bilinen Abyssinian kedi ırkı gözlerinin altındaki çizgilerle oldukça farklı bir görünüme sahiptir. Atletik ve zeki olan bu kedilerin zarif bir estetiği vardır. Tarihi antik Mısır’a kadar uzanan köklü bir kedi ırkıdır.

Geniş ve dik kulaklarıyla her zaman dikkatli ve atiktir. Fazla tüy dökmeyen kediler arasında yer alır. Kısa ve yumuşak tüyleri kahverengi tonlarında olur. Kucak kedisi olmayan bu cins fiziksel temastan pek hoşlanmaz. Abyssinian cinsi kedilerin ayırt edici özellikleri şu şekildedir.

  • Dik ve üçgen büyük kulaklar
  • Orta büyüklükte zarif vücut
  • Yeşil ya da sarı büyük gözler
  • Kucak kedisi değil, oyuncu ve bağımsız

 

Abyssinian Kedisinin Karakter Yapısı Nasıldır?

Kendine has bir karakteri olan Abyssinian kedisi birçok kedinin aksine kucağa alınmaktan, fiziksel temas kurulmasından hoşlanmaz. Daha çok başına buyruk ve hareketlidir. Çok gelişmiş bir gözlem yeteneğine sahiptir. Zıplama ve tırmanmada kedilerin şampiyonudur. Bu nedenle kedi oltası gibi oyuncaklarla çok güzel oynar.

Bir kişiyi favorisi olarak belirler ve onunla daha yakın bağ kurar. Sevgisini gösterme ve sevgi gösterme alanı oyundur. Bu oyuncu kediyle düzenli olarak oynamak gerekir. Kedi zekâ oyuncağı da seveceği oyuncaklar arasında yer alır. Öne çıkan karakter özellikleri;

   • Zıplama ve tırmanma şampiyonu olması,
   • Zeki ve oyuncu olması,
   • Çok aktif olması,
   • Bağımsız, biraz da başına buyruk,
   • Kucakta durmaz hemen zıplaması yer alır.

 

Abyssinian Cinsi Kedilerin Bakımı Nasıl Olur?

Fazla tüy dökmeyen ve kısa tüyleri olan bu yaramaz kediyi haftada bir ince tarakla taramak yeterli olacaktır. Bakımı kolay olan kediler arasında hemen hemen ilk sıralarda yer alır. Ancak çok hareketli olduğundan iyi gözlenmesi gerekir. Pencereden, kapıdan çıkmak için fırsat kollayabilir. Kedi güvenlik ürünleri ile evdeki güvenliğinden emin olmak iyi olabilir.

Etrafta koşturup çok fazla şeyi karıştırabilir. Bu nedenle her yerin temiz olması ve etrafta ona zarar verecek bir şeylerin bırakılmaması önemlidir. Geniş oyun alanına ve çeşitli kedi oyuncağı ihtiyacı vardır. Oyun onun için hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı açısından çok değerlidir. Oyun oynayarak onunla bağ kurmak gerekir.

 

Abyssinian Kedisinin Beslenmesi Nasıl Olur?

Bu kedi ırkıyla ilgili bilinmesi gereken çok önemli bir detay vardır. Kesinlik inek sütü içmemeleri gerekir. İnek sütü bu ırkta alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Süt ve süt ürünlerinden kesinlikle uzak durulmalıdır. Kaliteli kuru kedi maması çeşitleri arasından protein değeri yüksek mama tercih edilebilir.

Çok hareketli olduğundan porsiyonları az ve sık verilebilir. Her zaman taze suyu ve taze maması olmalıdır. Kuru mamaya ek olarak yaş kedi maması çeşitlerinden de beslenme planına eklenebilir. Veteriner kontrollerini aksatmayarak, sağlık durumuna göre beslenme planı ve mama içeriği belirlenebilir. Bu çok zeki kedileri kedi ödül maması ile eğitmek de mümkündür.

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.