x
American Bobtail Cinsi Kedilerin Özellikleri Nelerdir?

American Bobtail Cinsi Kedilerin Özellikleri Nelerdir?

07 Şubat 2022

Arizona’da yaşayan Yodi ve Sender kedilerinin çiftleşmesiyle ortaya çıkan American Bobtail, iri kedi ırkları arasında yer alır. Uzun ve kabarık tüyleri, kendine has yele benzeri tüyleri ile oldukça güzeldir.

Eğitilebilir olmaları diğer kedilerden ayrılmasına neden olur. Hatta tasmayla gezdirilebilen nadir kedi türlerindendir. Kafa kısımları bedenlerine göre biraz büyük olduğundan daha da şirin görünürler. Yumuşak ve sık tüyleri değişik renklerde olabilir. American Bobtail cinsi kedisinin ayırt edici özellikleri;

 

    • Kısa kuyruk ve fırça gibi kulaklar
    • Kabarık ve uzun tüylü kürk
    • Köpeğe benzeyen itaatkâr davranışlar
    • Birlikte yürüyüşe çıkılabilir
    • Öğrenmeye açık, eğitilebilir

 

American Bobtail Cinsi Kedilerin Karakter Yapısı Nasıldır?

American Bobtail kedisini diğer kedilerden ayıran en önemli fark köpeğe benzeyen davranışlarıdır. Birlikte yürüyüşe çıkabileceğiniz bir kedidir. Doğaya ve çevreye uyum sağlar, diğer ev kedileri gibi korkup kaçmaya çalışmaz. Kedi tasması takabilen nadir kedilerden biridir. İtaatkâr olduğundan söyleneni anlayıp hareketlerine yön verebilir.

Herkesle çok iyi anlaşır. Uyumlu ve sosyaldir. Sevecen ve oldukça da hareketlidir. Oyun oynamayı, dışarıda gezmeyi sever. Davranışları nedeniyle Golden Retriever köpeklere benzetilir. Uzun seyahatlere çıkabilir. Sıkılmadan ve sorun çıkarmadan yolculuk yapabilir. Boyuna ve kilosuna uygun kedi taşıma çantası ile onu her yere götürebilirsiniz. Parkta tasmasıyla gezdirebilirsiniz. Çocuklarla da çok iyi anlaşır. Tam bir oyun arkadaşıdır.

 

American Bobtail Kedilerinin Bakımı Nasıl Olur?

Bakımı kolay kedilerden biridir. Ama kürk güzelliğinin koruması için düzenli taranmalıdır. Uzun ve kabarık tüyleri taranmazsa sorun çıkarabilir. Bu nedenle 5 günde bir özel tarak ile taranması gerekir. Tarama asla ihmal edilmemelidir.

Kedi ağız ve diş bakım ürünleri ile ağız ve diş sağlığı korunabilir. American Bobtail cinsi kedilerin genetik olarak diş sorunlarına yatkınlığı vardır. Diş temizliğine dikkat edilmelidir. Kulakları da özel bakım ister. Çünkü porsuk kulaklarına toz ve kir dolabilir. Kedi kulak temizleme ürünleriyle düzenli kulak temizliği yapılabilir.

Oyun oynamak onun için egzersiz yapmak anlamına geldiğinden onunla bol bol oyun oynanmalıdır. Dışarıya sık çıkarılıyorsa mutlaka dış parazit ve iç parazit damlalarının düzenli olarak yapılmasına dikkat edilmelidir.

 

American Bobtail Beslenmesi Nasıl Olur?

Protein değeri yüksek kaliteli ve sağlıklı kuru kedi maması çeşitlerinden seçim yapılabilir. Ancak bu kedilerin fazla yeme eğilimi olabilir. Yani beslenme planına dikkat etmek önemlidir. Günde 2 öğün ve yaşına-boyuna uygun miktarda mama verilmelidir.

Diş eti hastalıklarına yatkın oldukların kedi mama ve su kabı sağlıklı materyalden olmalıdır. Seramik ya da cam sağlıklı tercihler arasında yer alır. Mama içeriğine veterinerle birlikte karar verilebilir. Sağlık durumu analiz edilerek mama içeriği belirlenebilir. Genel olarak çok yemesi için gözlenmesi gerekir. Ve diş eti sorunlarına karşı da mama içeriğine dikkat edilmelidir. Taze suyu ve taze maması her zaman yenilenmelidir.

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.