x
Birman Kedilerinin Özellikleri Nelerdir?

Birman Kedilerinin Özellikleri Nelerdir?

07 Şubat 2022

Cam gibi gözleriyle dikkat çeken Birman kedileri kutsal kediler olarak bilinir. Budist tapınaklarında rahiplere eşlik eden Burma’nın kutsal kedileri eşsiz güzellikleriyle tüm dünyayı büyüleyen kedi ırkları arasında yer alır.

Dolgun yanakları ve kabarık uzun tüyleri olan bu cinsin kedilerinin kendine has bir görünüm sağlar. Kahverengi, gri, leylak veya krem rengi gibi renklerde kürkleri olabilir. Uzun ve yumuşak tüyleri ve eşsiz güzellikteki gözleriyle Birman kedisi sizi kendine hayran bırakır.

Sakin ve tatlı mizacı da güzelliğini tamamlar. Birman kedilerinin dikkat çeken özellikleri arasında;

 

  • Safir mavisi cam gibi gözler,
  • Yumuşak ve kabarık, uzun tüyler,
  • Vücudu açık, kafası koyu renk,
  • Dolgun ve çok tatlı yanaklar,
  • Çok duygusal ve dost canlısı olması yer alır.

 

Birman Kedisinin Karakter Yapısı Nasıldır?

Muhteşem güzelliği ile her ana mutluluk katacak kedi ırklarından biri olan Birman, çok özel bir karakter yapısına sahiptir. Duygusallığı ile tanınan bu kedilerin gizemli ve mistik bir havaları da vardır. İnsanlarına tapar gibi davranışlar sergileyebilirler. Kurdukları sevgi bağı tarifsizdir.

Konuşmayı da seven bir kedidir. Kucakta durmaya ve sevilmeye bayılır. Bu cinse mensup kediler duygularını ve ihtiyaçlarını yumuşak ses tonuyla ifade etmeyi tercih eder. Öne çıkan karakter özellikleri şu şekildedir.

   • Konuşkan, uysal ve çok sosyal
   • Keşfetmeyi ve araştırmayı sever
   • Fazla enerjik ya da aktif değildir
   • İnsanına çok fazla düşkün

 

Birman Kedisinin Bakımı Nasıl Olur?

Birman kedisinin yoğun tüy yapısı nedeniyle tüy bakıma dikkat edilmesi gerekir. Tüylerinde çok çabuk topaklanma olabilir. Bu nedenle haftada 2-3 kez mutlaka uyun tarak ile taranmalıdır.

Göz çevresinde tüy yoğunluğundan dolayı sıkıntı olabilir. Göz çevresinin de düzenli olarak temizlenmesi ve göze doğru giden tüylerin alınması gerekir. Kedi göz temizleme losyonu ile göz bakını yapılabilir. Tırnak ve pati bakımına da dikkat etmek önemlidir.

Veteriner kontrollerinin düzenli yapılmasına ve sağlık durumuna göre bakın rutinlerinin uygulanmasına da dikkat edilmelidir. Suyla arası iyi olan bu cinsin kedilerini özel kedi şampuanı ile çok sık olmamak şartıyla yıkanabilir.

 

Birman Kedisinin Beslenmesi Nasıl Olur?

Birman kedileri protein açısından zengin kaliteli kuru mama ile beslenmelidir. Veteriner tavsiyesine göre farklı kedi maması çeşitleri tercih edilebilir. Sağlık durumu analizine göre içerik belirlemek daha doğru olur. Fazla hareket etmeyen çok da oyuncu olmayan bir kedi olduğundan porsiyonlarına dikkat etmekte fayda vardır. Egzersiz yapmayıp çok yiyen kedilerin obez olma ihtimali vardır.

Kaliteli içeriği olan yetişkin kedi maması tercih ederken kedinin yaşına, kilosuna, sağlık durumuna, aktivite sıklığına göre seçim yapılmalıdır. Keşfetmeyi çok seven bu kediler, araştırma yaparken evde farklı şeyler bulup yemeye çalışma ihtimali de vardır. Bu nedenle yerlerin temiz tutulması ve kediye zarar verecek şeylerin, yiyecek artıklarının ortada bırakılmaması önemlidir.

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.