x
Chartreux Kedisi Özellikleri Nelerdir?

Chartreux Kedisi Özellikleri Nelerdir?

07 Şubat 2022

En eski kedi ırklarından biri olan Chartreux gizemli ve sessiz kedi ırkı olarak bilinir. Fransa manastırlarında arkadaşlık eden bu kül grisi kediler oldukça havalı bir görünüme sahiptir.

Battaniyeye, benzeyen kürk yapısı her türlü hava koşuluna karşı koruma sağlarken muhteşem bir estetik de yaratır. En belirgin özellikleri arasında sessiz ve asosyal olmaları öne çıkar. Çok sessiz, sakin ve kendi halinde kedilerdir. Güzelliklerini sessiz ve sakin tavırlarıyla tamamlarlar. Chartreux kedisinin belirgin özellikleri;

 

    • Mat griden parlak griye çok tonlarda tüyler,
    • Fosforlu ya da mat şirin gözler,
    • Kısa ve kabarık kendine özgü kuyruk yapısı,
    • Sessiz, sakin ve asosyal kendi halinde olmasıdır.

 

Chartreux Cinsi Kedilerin Karakter Yapısı Nasıldır?

Manastır kedisi olarak anılan bu kedilerin manastırlarda bakılmasının en önemli nedeni çok sessiz ve sakin olmalarıdır. Neredeyse hiç miyavlamayan bu gizemli kediler çekingen bir karaktere sahiptir.

Akıllı ve hafızası kuvvetli, kolay eğitilebilen kedilerdir. Gürültü ve yabancı insanlar olduğunda saklanma eğilimi gösterirler. Sakin görünseler de iş avcılığa geldiğinde atik olurlar. Kedi oyuncağı fare gibi oyuncaklarla avcılık içgüdüleri harekete geçebilir. Ani davranışlar ya da ani hareketler pek hoşlarına gitmez.

İnsana karşı çok fazla yakınlık göstermese de alıştıkta sevdikleriyle yakınlık kurabilir. Daha çok kendi halinde sessiz, sakin bir kedidir. Ani hareketlerden ve insan karmaşasından hoşlanamaz. Bu nedenle kedi tuvaleti olarak kapalı kedi tuvaleti tercih edilmeli ve tuvalet insan hareketinden uzak konumlandırılmalıdır.

 

Chartreux Kedisi Bakımı Nasıl Olur?

Tüylerinin taranmasından hoşlanmayan nadir kedilerden biri olan Chartreux kedisi sık taranmamalıdır. İnce tüyleri fazla dökülmez. Özel kedi tarağı ile tüylerinin on günde bir taranması yeterlidir.

Çok hareketli olmadığından kirlenmesi de zordur. Ama gerekirse yıkanabilir. Özel kedi şampuanı ile yıkandıktan sonra mutlaka iyi kurutulmalıdır. Çok mecbur kalmadıkça kedilerin yıkanması gerekmez. Tırnak bakımının da kedi tırnak makası ile yapılması gerekir.

Tutulmaktan hoşlanmayan bu cins kedilerin düzenli veterinere götürülerek sağlık kontrollerinin yaptırılması gerekir. Kirli kaplardan asla yemek yemezler. Hijyen ve temizlik onlar için çok önemlidir. Mama ve su kabı, tuvaleti her zaman temiz tutulmalıdır.

 

Chartreux Kedisi Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Chartreux cinsine mensup kedilerin beslenmesinde et oranı yüksek ve gerçek et içerikli kuru mama ile ek olarak yaş kedi maması çeşitleri tercih edilebilir. Böbrek sorunları gibi sağlık sorunlarına yatkın olabilen bu ırk için idrar yolları sağlığını destekleyen özel formüllü mamalar daha uygun olabilir.

Veteriner sağlık kontrollerine göre mama tercihi yamak her zaman daha doğrudur. Beslenme düzenine ek takviyeler gerekebilir. Veteriner bu konuda daha sağlıklı öneriler sunar. Ama genel olarak kaliteli, az tahıllı, gerçek et kaynaklı ve protein değeri yüksek mamalar tercih edilmelidir. Irka özel diyet kedi maması çeşitleri de veteriner tavsiye ile değerlendirilebilir.

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.