x
Devon Rex Kedisinin Özellikleri Nelerdir?

Devon Rex Kedisinin Özellikleri Nelerdir?

07 Şubat 2022

Kıvırcık tüylü ya da tüysüz olabilen Devon Rex kediler, epey ilginç bir görünüme sahiptir. İngiltere kökenli bu kedi ırkının kafalarına oranla büyük olan kulakları onlara bambaşka bir hava katar.

Uzun bacaklarıyla atletik yapısını ortaya koyan bu cins kedilerin şaşırtıcı bir sevimliliği vardır. Kendine özgü fiziksel yapısıyla diğer kedilerden oldukça farklıdır. Geniş ve büyük kulaklar, ince kaslı vücut ve ilginç tüy yapısı ise oldukça enteresan bir görünüm sunar. Devon Rex kedi cinsinin ayırt edici özellikleri;

 

  • İnce boyun, kaslı vücut ve geniş büyük kulaklar,
  • Belirgin elmacık kemikleri ve ilginç tüy yapısı,
  • Uzun bacaklar ve ince vücuduyla atletik görünüm,
  • Kıvırcık tüylü post ya da tüysüz post,

 

Bu cinse mensup kediler çok zekidirler. Biraz yaramaz olmalarına rağmen sevgi dolu bir yapıları vardır.

 

Devon Rex Kedisinin Karakter Yapısı Nasıldır?

Çok enerjik hatta yaramaz diyebileceğimiz bu cins kediler, insan odaklıdır. Sadık ve sevecek dostlar olarak sevdikleri kişiye sıkı bağlanırlar. Oynamayı çok seven bu kediler için kedi oyuncağı gereksinimdir.

Sevdiği insanın etrafında dolanmaktan, yaptığı işlere karışmaktan asla vazgeçmeyen bu cins kediler, yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar. Çok fazla yalnız kalırlarsa depresyona girebilir ve sağlık sorunları yaşayabilirler. Kedi tırmalama evi gibi alanlarının olması sağlıklı gelişimlerini destekler. Devon Rex Kedisinin ilginç karakter özellikleri;

   • Sahibinin omzunda oturmaktan keyif alır.
   • Onunla konuşulmasını çok sever.
   • Her zaman yüz hizasında olmak ister.
   • Yalnız yemekten hoşlanmaz sahibiyle birlikte yemek ister.

 

Devon Rex Kedisinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kıvırcık ve hassas tüyleri neredeyse hiç dökülmeyen Devon Rex Kedisinin bakımı kolaydır. Haftada bir kez nazikçe taranmaları yeterlidir. Özellikle sıcağı çok seven bu kedilerin üşümemesine dikkat etmek gerekir.

Bir yere gideceği zaman korunaklı kedi taşıma çantası ile taşınmalıdır. İnsansız yapamayan bu kedilerin her zaman ilgiye ihtiyacı vardır. Yemek zamanını onunla geçirmek sağlıklı gelişimini destekler. Onun için giriş çıkışlara kedi kapısı yaparak evde sizi takip etmesini kolaylaştırabilirsiniz. Her şeyi oyuncak yapabilen bu yaramazlar için peluş kedi oyuncağı gibi oyuncaklar almak gerekir.

 

Devon Rex Kedisinin Beslenmesi Nasıl Olur?

Porsiyonları doğru ayarlanmış beslenme planında mutlaka kaliteli ve sağlıklı kuru mama olmalıdır. Veteriner kontrolünde sağlık durumu analizine göre mama tercihi yapılabilir. Gerçek et kaynaklı protein içeriğine dikkat etmek gerekir. Protein değeri yüksek, doğal ve katkısız yetişkin kedi maması seçenekleri değerlendirilebilir.

Devon Rex cinsi kediler ince ve zayıf bir yapıya sahip görünür. Ama gayet sağlam bir fiziksel yapıları vardır. Çok hareketli ve enerjik oldukların sık ve az yemeleri daha doğru olur. Porselen kedi mama ve su kabı hijyenik ve sağlıklı bir tercih olabilir. Mama ve su kabı her zaman temiz ve hijyenik olmalıdır. İçtiği su da her zaman tazelenmelidir.

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.