x
Habeş Kedisinin Özellikleri Nelerdir?

Habeş Kedisinin Özellikleri Nelerdir?

07 Şubat 2022

Abyssinian olarak da bilinen Habeş kedisi Asya kökenlidir. Habeş kedisinin zarif ve kıvrak vücudunu büyük ve sivri kulakları tamamlar. Bu cinsi diğer kedilerden ayıran en önemli özellik ise kulak yapısıdır. Diğer kedilere göre daha büyük ve sivri kulakları olan bu cins kedinin iri ve parlak gözleri de etkileyicidir.

Yoğun, ince dokulu, ipeksi, kısa tüyleri vardır. Çok hareketli bir kedi olarak tam bir aktivite kedisidir. Oyun kabiliyeti ve fiziksel aktivite yeteneği oldukça gelişmiştir. Bu cins kedilerin dikkat çeken özellikleri;

 

    • Diğer kedilere göre nispeten daha büyük ve sivri kulaklar,
    • Yumuşak, ipeksi, yoğun tüyleriyle sağlam post,
    • Üçgen kafa yapısı ve parlak etkileyici gözler,
    • Yüksek düzeyde fiziksel aktivite ve oyun kabiliyeti yer alır.

 

Habeş Kedisinin Karakter Yapısı Nasıldır?

Kısıtlanmaya gelemeyen bu yaramaz kediler kucağa da gelmezler. Çok hareketli olduklarından ele avuca sığmazlar. Özgürlüğüne düşkün, bağımsız ve oyuncu kedilerdir. Kucak kedisi olmayan bu kediler başka yollarla sevgilerini gösterirler. Sahibinin yanına oturarak ve onunla temas kurarak sevgilerini gösterebilirler.

Fiziksel aktivite kabiliyetleri çok yüksek olduğundan çeşitli kedi oyuncağına ihtiyaç duyarlar. Evin içinde yükseklere çıkma ve bir şey yakalıyormuş gibi zıplama huyları vardır. Tırmanma ve zıplama eğiliminde olduklarından kedi tüneli gibi alanlar onlar için sağlıklı alanlardır. Evde yalnız bırakılmamaları gerekir. Yalnız kalamazlar. Bu nedenle uzun süre evde olmayan insanlara uygun değildirler.

 

Habeş Kedisinin Bakımı Nasıldır?

Sağlıklı ve çevik kediler olan Habeş kedileri çok fazla bakıma ihtiyaç duymazlar. Tüyleri pek dökülmediğinden dolayı haftada bir kez taranması yeterli olur. Kulak temizliği, tırnak bakımı da 15 günde bir yapılabilir. Yıkanmaktan hiç hoşlanmazlar. Gerekmedikçe yıkanmamaları tavsiye edilir.

Kaliteli kedi bakım ürünleri ile temizlik rutinleri düzenli olarak yapılabilir. Bu cins kedileri oyuncakları ve oyunu çok sevdiğinden oyuncaklarının mutlaka hijyenik tutulması gerekir. Bu cinse mensup kedilerin bakımında mama ve su kabı, kedi tuvaleti temizliğine özen gösterilmelidir. Çok ilgi isteyen kedilerdir. Bu nedenle onlara bolca zaman ayırmak ve onlarla oynamak önemlidir.

 

Habeş Kedisinin Beslenmesi Nasıldır?

Hareketli ve çok aktif kediler olan Habeş kedilerinin hayvansal proteine ihtiyacı vardır. Bu nedenle kaliteli ve sağlıklı, protein açısından zengin kedi maması ile beslenmelidir. Ancak bu kedilerin inek sütüne alerjileri vardır. Asla inek sütü verilmemelidir. Sütten uzak durmaları gerekir. Peynir gibi süt ürünleri de vermemek önemlidir.

Yaş kedi maması çeşitlerinden kuru mamaya ek olarak arada sırada verilebilir. Habeş kedilerinin eklem rahatsızlıklarına yatkınlığı olabilir. Bu nedenle veteriner kontrolünde sağlık durumunun gözlemlenmesi gerekir. Veteriner ile birlikte vitamin ve mineral eksikliği varsa belirlenerek buna göre kuru kedi maması çeşitleri değerlendirilebilir. Taze suyunun hiçbir zaman eksik olmaması da önemlidir. Çok hareketli olduğundan bol su içmelidir. Az ve sık yemesi aktivite açısından daha sağlıklı olabilir.

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.