x
Sibirya Kedisi Özellikleri Nelerdir?

Sibirya Kedisi Özellikleri Nelerdir?

07 Şubat 2022

Kökeni Rusya olan Sibirya kedilerinin bin yıllık bir geçmişi vardır. Soğuk ve zorlu doğa koşullarına adapte olarak mutasyon geçirmiş Sibirya kedilerinin muhteşem güzellikte kürkleri dikkat çekicidir.

Büyük ırk kediler arasında yer alan bu kediler harika karakter özelliklerine sahiptir. Birlikte olduğu insana derin bir sadakatle bağlanır. Çok hareketli ve meraklı olan Sibirya kedileri konuşkandır. Miyavlayarak birçok şey anlatmaya çalışırlar.

Suyla oynamayı da seven bu cinse mensup kediler sağlıklı ve cesur bir karaktere sahiptirler. Sibirya kedilerinin belirgin özellikleri;

 

    • Muhteşem güzellikte uzun ve kabarık tüyler,
    • Kaslı, güçlü ve sağlıklı fizyolojik yapı,
    • Zorlu koşullara dayanıklı kalın post,
    • Konuşkan ve meraklı - cesur ve zeki karakter yapısı,

Bu cinsin kedileri suyla oynamayı seven nadir kedi türlerinden birisidir.

 

Sibirya Kedisinin Karakter Yapısı Nasıldır?

Macera ruhuna sahip bu orman kedileri insanlarına düşkün olurlar. Bir an olsun onları takip etmeyi bırakmazlar. Çok zeki ve cesur olduklarından kedi zekâ oyuncağı gibi oyuncaklar tam bu kedilere göredir.

İyi huylu, sevecen, sadık kedilerdir. Tırmanmayı ve oyun oynamayı çok severler. Kedi tırmalama tahtası gibi alanlara sahip olmaları gerekir. Genellikle çok konuşkan olan bu kedilerin suyu sevmeleri de ilginç bir özellikleridir.

Hoş ve yumuşak miyavlamalarıyla her zaman anlatacak bir şeyleri olur. Bağlılıkları ve cesaretleri onları tam bir aile dostu yapar. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla da iyi anlaşır.

 

Sibirya Kedisinin Bakımı Nasıl Olur?

Titiz bir kedi ırkı olan Sibirya kedisinin yemek alanı, tuvalet alanı her zaman temiz olmalıdır. Uzun ve kabarık tüylerinin haftada en az bir kere uygun kedi fırçası ya da tarağı ile taranması gerekir.

Kulaklarının içi ve kenarları da iki haftada bir temizlenmelidir. Kedi kulak temizleme ürünleriyle bu rutinler sağlanabilir. Tırnak bakımı da aynı şekilde belli aralıklarla yapılmalıdır. Çok sağlıklı fizyolojik yapıya sahip olsa da böbrek ve kalp hastalıklar riski her zaman olabilir. Bu nedenle veteriner kontrollerinin düzenli olarak yapılması önemlidir. Suyu sevdiği için özel kedi şampuanı ile yıkanabilir. Ancak kedilerin çok gerekli olmadıkça yıkanması tavsiye edilmez.

 

Sibirya Kedisinin Beslenmesi Nasıl Olur?

Obeziteye yatkın olan ırklardan biri olarak Sibirya kedileri dengeli beslenmelidir. Veterinerle birlikte sağlıklı ve kaliteli mama seçimi yapılabilir. Protein değeri yüksek, gerçek et içerikli kedi maması çeşitleri değerlendirilebilir. Yaşına ve kilosuna göre günlük öğünler planlanmalıdır. Asla kabında tek öğünden fazlası bırakılmamalıdır. Taze su Sibirya kedisi için çok önemlidir. Taze su olmazsa su içmeyebilir. Bu da böbrek sorunlarına neden olabilir.

Olası sağlık sorunlarını önlemek için sağlık durum analizine göre beslenme diyeti uygulanabilir. Obeziteyi engellemek için beslenme kadar egzersiz de önemlidir. Kedi oyuncağı ile oyunlar oynatılarak egzersiz ihtiyacı karşılanabilir. Kedi yatağı gibi kendine özel alanlarının olması sağlıklı ve mutlu yaşam standartlarını sağlamaya yardımcı olur.

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.