x
Snowshoe Kedisinin Özellikleri Nelerdir?

Snowshoe Kedisinin Özellikleri Nelerdir?

07 Şubat 2022

Deniz mavisi gözleri ve kartopu patileriyle muhteşem güzellik Snowshoe, bir Siyam ırkıdır. Suratındaki V şeklini andıran maskesiyle oldukça etkileyicidir. Yavruyken beyaz olan tüyleri zamanla farklı renklerde desenlere kavuşur.

Siyamın smokin hali diyebileceğimiz Snowshoe kedisinin adının anlamı ise kar ayaktır. Beyaz, minik kartopunu andıran patilerinden dolayı bu adı almıştır. Dış görünümü gibi karakteristik özellikleri de güzeldir. Parlak ve yumuşacık tüyleri vardır. Snowshoe cinsi kedilerin öne çıkan özellikleri;

 

  • Minik kartopuna benzeyen beyaz patiler,
  • V şeklinde smokini andıran maske,
  • Yumuşak, ipeksi ve çok hoş tonlarda tüyler,
  • İnsanına çok bağlı-sosyal-zeki ve konuşkan yapısıdır.

 

Snowshoe Cinsi Kedilerin Karakter Yapısı Nasıldır?

Bakmaya, sevmeye doyamayacağınız Snowshoe kedisi de en sizin kadar sevgi doludur. İnsanına çok yakın olan bu kediler sosyal ve cana yakındır. İnsan duygularını anlayan ve konuşarak iletişim kurmaya çalışan bir kedidir. Sadece bağlandığı insana değil diğer aile üyelerine karşı da çok sıcaktır. Kucakta olmaktan, birlikte uyumaktan hoşlanır. Rutini seven bu kedilerin düzenli yaşam standartlarına ihtiyacı vardır.

Çocuklarla çok iyi anlaşan bu tatlı dostlar diğer evcil arkadaşlarıyla da iyi geçinir. Temizliğine düşkündür. Kedi mama ve su kabı her zaman temiz olmalıdır. Öne çıkan karakteristik özellikler;

   • Alışkanlıklarına bağlıdır, rutini sever
   • Yumuşak mizaçlıdır, sevecen ve sosyaldir
   • Zeki ve insanına çok bağlıdır
   • Sevgi dolu ve çok sadıktır
   • Komik ve sevimli hareketlerle ilgi çeker

 

Snowshoe Cinsi Kedilerin Bakımı Nasıl Olur?

Yoğun tüy yapısından dolayı bu cinse mensup kedilerin haftada 2-3 kere yumuşak uçlu kedi tarağı ile taranması gerekir. Temizlik konusunda hassas olan bu kedilerin her zaman hijyenik ortamda olması gerekir.

Kedi tuvaleti düzenli olarak temizlenmelidir. Mama ve su kabı da aynı şekilde günlük olarak temizlenmeli ve taze su, mama değişimi yapılmalıdır. Birlikte olduğu insana çok bağlı olduğundan onu dışlamak psikolojisini bozabilir. Birlikte uyumak, birlikte oturmak onu mutlu edecektir.

Yerleri de her zaman temiz tutmak gerekir. Çünkü yerde çeşitli numaralar yapmayı sever. Tuvaletinin önüne kedi paspası da koyulabilir. Temiz bir kedi olduğundan bu tür şeyler hoşuna gider.

 

Snowshoe Beslenmesi Nasıl Olur?

Protein, vitamin ve mineral açısından zengin olan az tahıllı kuru kedi maması çeşitleri tercih edilebilir. Mamanın katkısız olması ve protein kaynağının gerçek et olması önemlidir. Çok sağlıklı bir kedi olan Snowshoe genetik hastalıklara yatkın değildir. Ancak veteriner kontrolüyle sağlık durumuna bakılmalı ve sağlık durumuna göre mama içeriği tercih edilmelidir.

Mama konusunda seçici olabilir ama kaliteli mamayı yer. Arada sırada yaş kedi maması çeşitlerinden de verilebilir. Sağlıklı beslenir ve iyi bakılırsa çok uzun yaşayabilen bir kedi ırkıdır. Mamasının ve suyunun her zaman temiz ve taze olması gerekir. Temiz olmayan kaplardan mama yemez.

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.