x
Evde Evcil Hayvan Bulunmasının Faydaları

Evde Evcil Hayvan Bulunmasının Faydaları

20 Ekim 2021

- Evcil hayvan dostlarımız güven duygusunu pekiştirerek ailedeki herkesle yakın dostluk kurarlar.

- Çocukların duygusal gelişimleri için ideal bir kaynaktırlar. Evde evcil hayvanla vakit geçiren çocuğun arkadaşlık duygusu gelişir, iyi bir davranış sergiler ve özsaygı kazanır. Özgüveni gelişen çocuk, kendini daha güvende hisseder. Bunun yanı sıra empati duygusu gelişir, tüm canlılara saygı duymayı öğrenir ve şefkat duygusu pekişir. Hayvan kahramanların bulunduğu hikayeleri kafasında canlandırarak hayal dünyasını güçlendirir. Bu da yaratıcılığının artmasında önemli bir etken olarak katkı sağlar.

- Çocuğun sorumluluk duygusunu kazanmasını sağlar. Evcil hayvanınızın ihtiyaçlarını karşılamada çocuğunuza vereceğiniz görevler sayesinde sorumluluk kazanır. Evcil hayvan sahibi olmanın bilinci aşılanan çocuk, zaman ve sorumluluk kavramlarını hayatının bir parçası yapar. Hayvanın bakımı ve beslenmesi konusundaki sorumluluğun, ailece paylaştığını gören çocuk, kendini daha değerli hisseder. Bu arada aile büyüğü olarak çocuğunuza evcil hayvanınızın bakımına ait bilgileri aktarmalısınız. Örneğin hayvanın beslenmesi ya da tırnaklarının kesimi sırasında mutlaka ondan yardım istemeli ve sürece onu dahil etmelisiniz. Bu sayede çocuğunuz hayvan bakımının ne kadar özen gerektirdiğini öğrenir, büyüme ve gelişiminde ona sorumluluk duygusu aşılanmış olur.

- Çocuk diğer canlılara ait bilgiler öğrenerek deneyim kazanır. Evdeki evcil hayvana dair bilgileri öğrenerek arkadaşlarına anlatır ve kendini daha iyi hisseder. Örneğin evde bir kediniz varsa, nasıl ve hangi gıdalarla beslendiğini, kedi türlerini, yaşam sürelerini ve nasıl çoğaldıklarını yakından deneyimler ve bilgi sahibi olur. Hayvanla birlikte büyüyen çocuk onların da tıpkı insanlar gibi hastalandıklarını, üşüdüklerini, acıktıklarını ya da ölebildiklerini öğrenir.

- Kedi, köpek, kuş gibi tüylü bir hayvanlarla büyüyen çocuk, alerji ve astıma neden olan patojenlere karşı bağışıklık kazanır. Ayrıca yapılan araştırmalarda, evde bir evcil hayvan bulunmasının tansiyonu azalttığı ve kalp sağlığına iyi geldiği gözlemlenmiştir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.