x
Kedilerle Aynı Evi Paylaşmanın Püf Noktaları

Kedilerle Aynı Evi Paylaşmanın Püf Noktaları

01 Kasım 2021

Onu sevdiğinizi hissettirin

Her canlı gibi kediler de sevildiklerini, ailenin bir parçası olduklarını hissetmeye ihtiyaç duyarlar. Sevgiyle yaklaştığınız kedinize, birçok kuralı öğretebilir ve böylece birlikte yaşamayı çok daha kolay ve eğlenceli hale getirebilirsiniz. Onunla oyun oynayarak vakit geçirmeniz sizin ve kedinizin psikolojisini olumlu anlamda etkileyecektir. Sevilen ve sizinle vakit geçiren kedinizin daha iyi beslendiğine, psikolojik ve bazı fizyolojik hastalıklara karşı daha dirençli olduğuna şahit olacaksınız.

Kedinizin aşı takvimi ve veteriner kontrollerini ihmal etmeyin

Kedilerde de düzenli sağlık kontrolü ve aşılanması çok önemli ve şarttır. Kedinizle ilk buluştuğunuz andan itibaren aşı karnesi edinmeli ve aşıların sırasını oradan takip etmelisiniz. Kedilerin temel aşıları iç dış parazit, karma, lösemi ve kuduz aşılarıdır.

Kedinizin sağlıklı beslenebilmesi için doğru mama tercih edin

Bazı kedi sahipleri, kedilerine mama almaktansa evdeki yemek artıklarıyla beslenmesini tercih etmekteler. Ancak bu tercih kedide sağlık sorunlarına yol açacaktır. Çünkü kedi ihtiyacı olan protein, vitamin, mineral, kalsiyumu evdeki yemek artıklarından yeterli ve dengeli olarak karşılayamaz. Fazla yağlı, tuzlu, kalori içerebilen bu beslenme şekli kedinin türü, yaşı, kısırlaştırılması gibi detaylarda onu olumsuz olarak etkiler. Bu nedenlerle veterinerinizin önerisi doğrultusunda bir beslenme düzeni oluşturmanızda fayda vardır. Kedinize mama seçerken yavru kediniz için vitamin ve mineral açısından zengin mama seçmek onun sağlıklı gelişimi için son derece önemlidir.

Kedilerin günlük olarak aktivite içinde bulunması onun ruh ve beden sağlığı için çok önemlidir

Tıpkı bizim gibi kedilerin de sağlıklı ve neşeli olabilmeleri için açık bir alanda zaman geçirmeye ihtiyaçları vardır. Hareket etmeyen, açık havada oyun oynamayan kediler, beslenmeyle aldıkları enerjiyi yakamazlar, bu da kilo almalarına hatta, obezite olmalarına neden olabilir.

Kedinizin tüylerini sık sık fırçalayın

Kedinizin derisinin rahatlaması, ferahlaması ve sağlıklı kürkünü koruması için düzenli olarak tüylerini sık sık fırçalamaya özen gösterin.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.