x
Yavru Kedi Nasıl Eğitilir?

Yavru Kedi Nasıl Eğitilir?

11 Aralık 2021

Yavru kediler muhteşem manzaralarla evinize keyif katar. Ancak bir o kadar da yaramaz olabilirler. Yavru kedinizin tüm davranış alışkanlıklarını siz belirleyebilirsiniz. Kediler sizi şaşırtacak kadar akıllıdır. Eğitim konusunda özenli davranırsanız istediğiniz yaşamsal kaliteyi birlikte oluşturabilirsiniz. Yavru kedi nasıl eğitilir konusundan önce yavru kedilerle ilgili sık yaşanan bazı sorunlar olduğunu söylemek gerekir. Şöyle ki;

  • Evdeki eşyaların tırmalanması,

  • Tuvalet için kedi tuvaletini kullanmama,

  • Isırma ve tırmalama,

  • Saldırgan davranışlar,

  • Kedi tuvaletinin dışına idrar yapma,

  • Kedi kumunu oraya buraya saçmamalıdır.

Bu sorunlarla başa çıkmak için yavru kedinizi eğitebilirsiniz. Ama öncelikle ona uygun kedi tuvaleti aldığınızdan ve doğru yere tuvalet alanı oluşturduğunuzdan emin olmalınız. Ayrıca kedinizin tuvaletinizi temizlemezseniz de bu tür davranışlarla karşılık verir.

Eşyaları tırmalamasını önlemek yerine ona kedi oyuncağı da alabilirsiniz. Her şeyden kendi sorumluluklarınızı yerine getirip getirmediğinizden emin olmalısınız. Minik yavruya kızmak yerine kendi hatalarınıza bir bakmalısınız.

 

Kediler Neden İstenmeyen Davranışlar Gösterir?

Kedilerin birçok istenmeyen davranışının altında yatan neden size kızmış olmalarıdır. Evde onları mutsuz eden bir şeyler olabilir. Örneğin; ona zaman ayırmıyor, onunla oynamıyorsanız sıklıkla eşyaları tırmalar ya da tuvaletini temizlemezseniz idrarını hemen tuvaletin yanına yapar.

Ayrıca kedinizi tımar etmez ve onu taramazsanız da mutsuz olacaktır. Kedi tarağı kullanarak düzenli şekilde kedinizi taramalısınız. Kediler temiz su ve kaliteli mamaya sahip değilse de huzursuz olacaktır. Yani öncelikle yaşamsal anlamda ihtiyaçlarının tam olarak karşılanması gerekir. Mesela, çoğu insan kedisinin devamlı kustuğunu söyler. Bu davranış aslında hızlı yemekten kaynaklanır. Kedi yavaş yeme mama kabı gibi çözümlerden yararlanarak bu sorunu halledebilirsiniz.

Kedilerin istenmeyen davranışlarının altında memnuniyetsizlik ve daha kötüsü sağlık sorunları olabilir. Düzenli veteriner kontrolü, düzenli oyun rutini, ,ilgi ve şefkat ile birçok sorun çözülebilir. Yavru kedi eğitiminde kedi ödül maması da kullanılabilir. Kedinin iyi davranışları ödüllendirilerek bu davranışların alışkanlığı kazandırılabilir.

 

Yavru Kedilerin Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru kediler şirinlikleriyle sizi etkileyebilir. Her istediklerini yapmamalısınız. Ancak kötü davranışlarında siz de ona bu davranışının kötü olduğunu göstermelisiniz. Örneğin; sizi tırmalıyor ya da ısırıyorsa canınızın yandığını ifade eden sesler çıkarabilirsiniz. Kesinlikle vurmak ya da kızmak eğitimin parçası değildir. Onu gözlemeli ve davranışlarını takip etmelisiniz. Eğer başka bir yere tuvalet yapmaya kalkarsa hemen onu tuvaletine götürmelisiniz. Kapalı kedi tuvaleti daha rahat etmesini sağlayabilir.

Sofraya gelmesini ve istenmeyen yerlere çıkmasını de yavruyken engelleyebilirsiniz. Ayrıca evde çıkmasını istemediğiniz alanlar varsa belirleyerek öğretebilirsiniz. Yavruyken her şeyi sizden öğrenebilir. Ona karşı sabırlı olmalısınız. Öfke ve sinir asla kedi dostunuzla ilişkinizde olmamalıdır. Şefkat ve sevgiyle tüm eğitimleri verebilirsiniz. Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Pettema online alışverişi görüntülü yapmanızı sağlar. Mutlu müşterilerimizden biri olmak için siz de görüntülü online sipariş farkını yaşayabilirsiniz.

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.