x
Yavru Köpeğinizi Nasıl Eğitmelisiniz ?

Yavru Köpeğinizi Nasıl Eğitmelisiniz ?

20 Ekim 2021

Yavru köpek ilk eğitimini doğduğu günden itibaren annesi ve kardeşleri ile birlikteyken köpek hiyerarşisini, beslenmeyi ve kendini savunmasını öğrenerek alır.

Daha sonra ailenize katılan yavru köpek, sizinle uyum içerisinde yeni hayatına alışabilmesi için üzerinize düşen bazı görevler olduğunu unutmamalısınız. Öncelikle bu süreçte köpeğiniz sizden çok daha sabırlıdır. Onun tüm isteği ve amacı sizinle daha iyi anlaşmak, sizinle geçireceği zamanı nasıl daha fazla eğlenebileceği hale getirmeye çalışmak olacaktır.

Sizler için derlediğimiz bilgileri uyguladığınızda eğitimden alacağınız verim en üst seviyede olacaktır, bizden söylemesi, sizden uygulaması.

-  Yavru köpeğiniz ile daha ilk günden imkan buldukça aynı odada vakit geçirmeye çalışın. Böylece köpeğiniz, eve ve evdeki yaşam tarzına daha hızlı şekilde uyum sağlayacaktır.

 
- Yavru köpeğinize öğretmeye çalıştığınız kuralların evdeki tüm aile bireyleri tarafından benimsenmesi ve onun eğitim sürecine katılmaları çok önemlidir.
 
- Yavru köpeğiniz ile ilk günden itibaren iletişiminizde göz kontağı kurun, sesinizi köpeğinizin bir alarm gibi algılanması için göz göze temas ederek iletişim kurmak çok önemlidir.
 
- Enerjiniz yüksek değilse köpeğinizle eğitim üzerine çalışmayın. Köpek eğitimi her iki tarafa da eğlenceli gelmelidir.
 
- Köpeğinize verdiğiniz komutlarda net olun. Ona bir şeyi yapmasını söyleyin, yapmamasını istemek eğitimi zorlaştırır. Örneğin istemediğiniz bir davranışı sırasında "yapma" yerine "hayır”, "bırak”, "otur" diyerek daha olumlu sonuç alırsınız.
 
- Köpeğinizin eğitimi sırasında ceza ve ödül uygulaması modern eğitimin bir parçası olup, hem eğitimin hem de köpek ile olan ilişkinizin daha iyi düzeye gelmesini sağlayacaktır.
 
- Köpeğinizi doğru bir şey yaptığında hemen ödüllendirmelisiniz ki neden ödüllendirildiği anlayabilsin.
 
- Yavru köpeğinize vereceğiniz eğitimi, yeni beslendiği sırada yapmamaya özen gösterin.
 
- Eğitim sonrasında mutlaka oyun oynayın, böylece eğitimden keyif almasını sağlarsınız.
 
- Eğitimini günlük olarak onun en başarılı olduğu zamanda sonlandırın ki eğitim onun için keyifli ve başarılı bir şekilde tamamlanmış olsun, bir sonraki eğitimi zevkle beklesin.
    T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.