x
Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

11 Aralık 2021

Köpekler içgüdüsel olarak tuvalet yaptıkları yere yine yapma eğilimindedir. Çünkü aldıkları kokuya göre hareket ederler. Bu nedenle yavru köpek ev geldiğinde onun için bir tuvalet alanı oluşturmuş olmanız gerekir. Bu alan evin sakin ve oda sıcaklığında olan bir köşesi olmalıdır. Kaliteli bir köpek tuvaleti bu alanı oluşturmanızı sağlayacaktır.

Yavru köpekler mama yiyip su içtikten sonra tuvalet yapmak ister. Minik dostumuzu iyi gözlemleyerek ona tuvalet eğitimi verebilirsiniz. Ne zaman tuvaletini yapma eğiliminde olsa onu tuvalet alanına götürmeli ve beklemelisiniz. Doğru yeri kullandığında da onu ödüllendirmelisiniz. Evin içinde başka yerden kötü koku gelmemesine özen göstermelisiniz.

Köpeklerin eşsiz bir koku alma yeteneği vardır. Yavru köpekler de kokuları karışmadan kendi dışkısının kokusunu alarak doğru yere yönelebilir. Tuvalet dışındaki yerler temiz ve kokusuz olursa yavru köpek nereye tuvalet yapması gerektiğini bilecektir. Yavru köpek tuvalet eğitimi nasıl verilir konusunda aklınıza takılan ya da eğitim için ödül maması gibi seçeneklerde her zaman bizden destek alabilirsiniz.

 

Yavru Köpek Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru köpek eğitimindeki en büyük yanlış köpeğe sert davranılmasıdır. Kesinlikle köpeğe sert davranmamalısınız. Kızarak öfkeyle bir şey öğrenmesini sağlayamazsınız. Aksine mutsuz olan köpek yanlış davranışlara yönelir. Yavru köpek tuvalet eğitiminde dikkat etmeniz gerekenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Evde köpek tuvaleti dışında koku yapacak temiz olmayan yerler olmamalı,

  • Köpek tuvaleti köpeğin fiziksel özelliklerine göre seçilmeli,

  • Köpeğin tuvaleti evin sakin, oda sıcaklığında uzak bir köşesinde olmalı,

  • Köpek iyi gözlemlenmeli tuvalet davranışları tekrar ettiğinde tuvalete götürülmeli,

  • Köpeğe kızma, bağırma gibi yaklaşımlardan uzak durulmalı,

  • Tuvaletini doğru yere yapan köpek ödüllendirilmeli,

  • Köpek tuvalet dışında bir yerlere yapıyorsa nedeni bulunmalı,

  • Günde en az bir kez köpek gezdirilmelidir.

 

Yavru Köpek Dışarıya Tuvalet Yapabilir mi?

Yavru köpekler de yetişkinler gibi doğal olarak dışarıya tuvalet yapmak ister. Günde 3 kere aynı saatte dışarıya çıkarılan yavru köpek dışarıya tuvalet yapma alışkanlığı kazanabilir. Doğal ve temiz olan yöntem bu olsa da bazı küçük ırklar için evde tuvalet daha sağlıklı olabilir.

Köpeğinizi dışarı çıkarıyorsanız aşıları tam olmalıdır. Bu nedenle bir yavru köpek sahiplendiğinizde ilk iş onu veterinere götürmelisiniz. Aşıları tam olan köpekler dışarıda tuvalet yapabilir ve sosyalleşebilir.

Dışarıda tuvalet yaptırırken ihtiyacınız olan bazı malzemeler vardır. köpek dışkı poşeti bunlardan biridir. Köpeğiniz dışkıladıktan sonra bu torbayla dışkıyı almalısınız. Köpek sabah ve akşam dışarıya çıkarılırsa tuvaletini düzenli olarak dışarıya yapmayı öğrenir. Köpeklerin rahat olması için uygun tasmayla gezdirilmesi önemlidir. Kaliteli köpek tasması ile köpeğiniz konforlu şekilde hareket edebilir.

Yavru köpek bakımıyla ilgili ihtiyacınız olan tüm pet ürünlerine Pettema ayrıcalıklarıyla sahip olabilirsiniz. Görüntülü online alışveriş farkını bizimle yaşayabilirsiniz. Türkiye’de bir ilk olan görüntülü pet ürünleri alışverişiyle, aynı gün içinde istediğiniz ve ihtiyacınız olan ürünleri size ulaştırıyoruz.

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.