x
Yavru Köpeklerde Aşının Önemi

Yavru Köpeklerde Aşının Önemi

20 Ekim 2021

Gençlik Hastalığı

Köpeklerde görülebilen gençlik hastalığı öksürük, ishal, yüksek ateş, kusma, göz iltihabı ve burun akıntısı ile kendini gösterir. Bu hastalıkta çoğu zaman burun ve taban yastıkçıkları sertleşir ve çatlar. Çatlama sonrasında nöbetler, kas spazmları ya da felç görülebilmektedir, aslında gençlik hastalığı ne yazık ki ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.

Kanlı ishal

Köpek hastalıklarından biri olan parvovirüs, son derece bulaşıcı olup, kanlı ishalle karakterize olan bir hastalıktır. Hastalığın diğer belirtileri arasında kusma, yorgunluk hissi, depresyon ve yüksek ateş bulunmakta ve bu hastalığa karşı duyarlı olan, 6 ayını doldurmamış yavru köpeklerde ölümcül olabilmektedir.

Hepatit

En belirgin septomları öksürük, karın ağrısı, nöbetler, kusma ve ishal olan hepatit hastalığında köpeğin gözü mavimsi renkte gözükür. 1 yaşından küçük olan yavru köpekler, yaşamlarını tehdit eden ölümcül karaciğer rahatsızlığına karşı oldukça duyarlıdırlar.

Leptospirozis

Leptospirozis, enfekte olan yavru köpeğin idrarına temas yoluyla geçen bir hastalıktır. Hastalığın Weil denilen başka bir türü de sıçan idrarı yoluyla geçer. Leptospirozis’in en belirgin septomları depresyon, yüksek ateş, aşırı susama, cansızlık, idrar çıkma fazlalığı, karın ağrısı, kusma, kanlı ishal ve sarılıktır. Yavru köpeğinizin sarılık olup olmadığını derisinden, göz aklarını veya yanak içlerinin sarı renkte olup olmadığından anlamanız mümkün. Bu hastalığın ileri seviyesinde sadece birkaç saat içinde bile ölüme götürebilmektedir. Bu hastalığın Lepto formu ise insanlara da bulaşabildiğinden dikkatli olunmalıdır.

Nezle

Yavru köpeği nezle yapan ve halk arasında boğmaca olarak bilinen ve son derece enfeksiyöz bir hastalıktır. Köpek boğulur gibi ses çıkarır ve kuru kesik şeklinde öksürür.

Yukarıda saydığımız kulağa ürkütücü gelse de hepsi aşıyla engellenebilir hastalıklardır. İşte bu yüzden yavru köpeğinizin aşı takvimini mutlaka uymalı ve onun aşılarını zamanında eksiksiz yatırmaya özen göstermelisiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.